1401/09/16

سـونیـوز

پایگاه خبری تحلیلی

1401/09/16

-
اخبار  
نمایش 1 تا 15 از 23
روز ملی کتاب و کتابخوانی  

سونیوز: در ایران بیست و چهارم آبان تحت عنوان روز ملی کتاب و کتابخوانی و آغاز هفته بزرگداشت کتاب و کتابخوانی شناخته می شود. در سال 1372 این روز به این عنوان نامیده شد. بزرگداشت این هفته با اهدای کتاب هایی بی مثال و ارزشمند به کتابخانه های عمومی و مساجد، برگزاری مسابقات هیجان انگیز کتابخوانی، انتخاب کتابداران برتر کشور، راه اندازی کتابخانه های سیار در شهرها و روستاهای کشور، انتشار کتب متعدد، برپایی جشن امضای کتب توسط نویسندگان کشور، تجهیز کتابخانه ها به کتاب های ویژه نابینایان، سخنرانی در باب چاپ و نشر کتاب های ارزشمند و نفیس، برپایی کارگاه های متعدد، سخنرانی در مدارس، مساجد، دانشگاه ها همراه هست.

24 آبان
1401/08/24
02:00
اهل آمارسازی نیستیم  

سونیوز: دبیر سی‌امین دوره هفته کتاب با اشاره به شعار و پوستر سی‌امین دوره هفته کتاب گفت: در شعار و پوستر هفته کتاب تلاش شد تا به جمع بزرگ کتاب‌خوان ایرانی توجه شود، زیرا این جمع متشکل از افرادی با شغل‌های مختلف است و همه گروه‌های اجتماعی در آن حضور دارند.

16 آبان
1401/08/16
06:00
زنانی که دنیا را ساختند   

سونیوز :کیت موس نویسنده و تاریخ‌پژوه انگلیسی در کتاب جدیدش داستان هزار نفر از این شخصیت‌های خارق‌العاده گمشده در تاریخ را تعریف می‌کند. او مطلبی برای گاردین نوشته و این سؤال را مطرح کرده که چه کسانی با چه شرایطی در تاریخ ماندگار می‌شوند و از این رو یادی از چند زنی که در طول تاریخ فراموش شده‌اند، برده است.

12 آبان
1401/08/12
01:20
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی:
همگرایی فرهنگی، لازمه توسعه اقتصادی  

سونیوز: رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی در دیدار با مدیر کل کتابخانه های عمومی استان آذربایجان شرقی توسعه و رفع واگرایی های فرهنگی را بسیار مهم قلمداد نموده و لازمه توسعه و پیشرفت در تمام زمینه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، را همگرایی فرهنگی عنوان کرد.

08 مرداد
1401/05/08
13:45
معرفی کتاب "شهریاردان ترجمه لریم"  

شهریار به عنوان یک شاعر مکتب‌ساز در فرهنگ و تاریخ ایران شناخته شده می باشد. مکتبی که شهریار آغاز کرده است، پیروان زیادی داشته‌ است. وی توانایی و اسعداد شگرفی در حوزه‌های مختلف شعر فارسی و ترکی دارد و آثار فاخری نیز در قالب‌های مختلف غزل، قصیده و نیمایی خلق کرده‌ و از همه ظرفیت‌های قالبی شعر فارسی استفاده کرده‌ است. شعرهای فارسی استاد شهریار نیز تا کنون به چندین زبان دنیا ترجمه شده است. از جمله به زبان ترکی آذربایجانی که توسط استاد یوسف اعظمی با وزن عروضی ترجمه گردیده است.

15 اردیبهشت
1401/02/15
08:00
معرفی کتاب
خیامن روباعی لَری  

سونیوز: خیام یکی از بزرگترین دانشمندان عصر خود بود. وی در دوران جوانی به فراگیری علم و دانش پرداخته به طوری که در فلسفه، نجوم و ریاضی صاحب نظر شد. او در علم طب نیز شهرت و مهارت داشته به طوری که در برخی منابع ذکر شده خیام سلطان سنجر را که در زمان کودکی به بیماری آبله دچار شده بود، معالجه کرده است.

08 اردیبهشت
1401/02/08
21:00
معرفی کتاب
آذربایجان دیلینده منطق الطیر  

منطق الطير عطار نيشابورى، مثنوى‌اى است به زبان فارسى كه به‌گونه‌اى تمثيلى، منازل سير و سلوك معنوى و سختى‌ها و شرايط آن و... را در قالب داستان پرندگان و از زبان آنها بيان كرده است. نام اين كتاب در آثار عطار، «مقامات طيور» و نيز «منطق الطير» ذكر شده است.

04 اردیبهشت
1401/02/04
12:00
معرفی کتاب
گولشن راز   

مثنوی گلشن راز مهم‌ترین و مشهورترین اثر منظوم محمود شبستری است که در بردارندهٔ اندیشه‌های عرفانی وی می‌باشد. با وجود حجم اندک، این کتاب یکی از یادگارهای پرارزش و بلندنام ادبیات عرفانی کهن فارسی است، که در آن بیان مفاهیم صوفیانه با شور، شوق، و روانی ویژه‌ای همراه گردیده است. مطابق شیوهٔ معمول عطار و مولانا، در این‌جا نیز، از حکایات و تمثیلات برای بیان و عرضهٔ مؤثّر معانی عرفانی و حکمی استفاده شده‌است که این کتاب نیز به زبان ترکی آذربایجانی توسط استاد یوسف اعظمی ترجمه شده است.

30 فروردین
1401/01/30
09:00
معرفی کتاب
اشعار ترجمه شده پروین اعتصامی   

سونیوز : جایگاه پروین در ادبیات فارسی، جایگاه مهم و ویژه‌ای ذکر شده و او را می توان در زمره بزرگ‌ترین شعرای ایران در صده چهاردهم معرفی کرد. از این رو ترجمه کتاب های وی به زبان های مختلف ضروری بوده و می تواند اهمیت و میزان تاثیرگذاری اشعار وی را به ملت ها و فرهنگ های مختلف معرفی نماید.با توجه به اینکه پروین اعتصامی، متولد تبریز و ترک زبان بوده است، لذا ترجمه اشعار این شاعر نامدار به زبان مادری یعنی ترکی آذربایجانی، توسط استاد یوسف اعظمی، شاعر، نویسنده و مترجم این ضرورت را تحقق بخشیده است.

29 فروردین
1401/01/29
09:00
معرفی کتاب
مختصری از فن بیان و خطابه  

سونیوز: در عصر ارتباطات که سطح شعور اجتماعی افراد در جوامع مختلف به واسطه رسانه ها بالا رفته است، هنر درست سخن گفتن و سخنرانی کردن یا به عبارتی علم فن بیان نیز بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. بر اساس یک تعریف ساده فن بیان عبارت است از اینکه یک فرد قادر باشد از تمامی اجزای ارتباطی خود به شیوه صحیحی استفاده نماید و بهترین پیام ها را به بهترین شکل ممکن به  مخاطبین خود انتقال دهد و به آن چه نیاز دارد دست پیدا کند.

28 فروردین
1401/01/28
20:00
معرفی کتاب
کتاب "حیدربابایا سلام و اونون ساده شرحی"  

سونیوز : استاد شهریار یکی از مفاخر بزرگ ادبیات قرن چهاردهم می باشد که کتاب های کثیری در باره این شاعر برجسته تبریزی و آثار ارزشمند وی نوشته شده است. یکی از کتاب های فاخر در این زمینه کتاب حیدربابایا سلام و اونون ساده شرحی می باشد که به زبان ترکی آذربایجانی توسط یوسف اعظمی تالیف شده است.

27 فروردین
1401/01/27
18:12
پژوهشیار