1401/03/04

سـونیـوز

پایگاه خبری تحلیلی

1401/03/04

-

بیمارستان صحرایی در آذربایجان‌شرقی برپا می‌شود

کد خبر : 826
14:50
1400/01/21

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به روند صعودی بستری‌های کرونایی در بیمارستان‌های استان گفت: اگر روند افزایشی در هفته آینده ادامه یابد مجبور به برپایی بیمارستان‌های صحرایی خواهیم بود.

به گزارش سونیوز، محمدحسین صومی روز شنبه در حاشیه ستاد استانی مقابله با کرونا به ایرنا اظهار کرد: اگر تمهیدات جدی اندیشیده نشود و شیوه نامه های بهداشتی رعایت نشود در هفته اول اردیبهشت روزهای بسیار بدی را پیش رو خواهیم داشت.

وی گفت: وضعیت نسبتا مناسبی از اوایل دی ماه تا پایان اسفند ماه سال گذشته در استان داشتیم و بیماری کووید ۱۹ روند کاهشی داشت و با وجود اینکه کرونای جهش یافته انگلیسی از بهمن ماه وارد استان شده بود ولی توانسته بودیم از طریق مدیریت محلی بیماری را کنترل کنیم.

صومی با اشاره به اینکه در ۳۰ اسفند ماه سال گذشته ۳۷۵ بیمار کرونایی در بیمارستان های استان بستری بودند،  افزود: به دلیل بی توجهی به شیوه نامه های بهداشتی از نیمه دوم اسفند ماه شاهد افزایش بیماری در استان هستیم بطوری که هم اکنون ۱۱ شهرستان استان در وضعیت قرمز کرونایی، ۸ شهرستان در وضعیت نارنجی و بستان آباد و خداآفرین نیز زرد هستند.

وی اظهار کرد: یک هزار و ۵۰ نفر در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد ۲۱۲ نفر در بخش های آی سی یو بستری می باشند که ۳۰ درصد آنها به دستگاه تنفس مصنوعی وصل هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: شدت درگیری کرونای انگلیسی بالاست و افراد مراجعه کننده به بیمارستان ها وضعیت مناسبی ندارند به طوری که هفته گذشته ۴۷ نفر بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند.

وی با اشاره به اینکه در طول هفته گذشته ۵ هزار و ۱۰۰ نفر بیمار کرونایی در استان شناسایی شده، ادامه داد: آذربایجان شرقی جز ۱۲ استانی است که نگرانی نسبت به افزایش بیشتر بیماری در آینده وجود دارد و باید تمهیدات لازم برای کنترل آن اندیشیده شود.

صومی اضافه کرد: در پیک سوم بیماری در روستاهای استان بیماری شیوع پیدا نکرده بود ولی با توجه به افزایش ترددها هم اکنون روستاهای استان نیز درگیر شده اند.

وی با بیان اشاره به اینکه داروی ضدویروس در ۲۰ داروخانه استان توزیع شده، افزود: در صورتی که این داروها توسط پزشکان متخصص کلینیک ها تجویز شود، بیماران سرپایی کرونا می توانند آنها را از داروخانه ها تهیه کنند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: این اقدام با هدف دسترسی سریع تر بیماران سرپایی به داروهای ضد ویروس و تسریع در روند درمان انجام می شود.

وی اظهار کرد: در حال حاضر ۵۰ درصد تخت ها به بیماران کرونایی اختصاص یافته است و نمی توانیم تمام ظرفیت بیمارستان ها را به این بیماران تخصیص دهیم.


برچسب های خبر (تگ)

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار