1401/09/18

سـونیـوز

پایگاه خبری تحلیلی

1401/09/18

-

اقبال جوانان برای اهدای خون پایین آمده است

کد خبر : 2198
12:23
1400/12/04

مدیر عامل سازمان انتقال خون گفت: بیشترین اهداکننگان خون بین سنین ۳۰ تا ۵۰ ساله قرار دارد و در سال‌های اخیر اقبال جوانان برای اهدای خون پایین آمده است.

به گزارش خبرنگار سونيوز، مصطفی جمالی روز چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران افزود: بیشترین اهدکنندگان خون بین سنین ۳۰ تا ۵۰ سال قرار دارند و به مرور با افزایش سن این گروه از دایره اهدای خون خارج می‌شوند و اگر جوانان را جایگزین  نکنیم در آینده با کمبود اهداکنندگان مواجه می شویم.
 
وی با بیان اینکه سازمان انتقال خون دربحث پدافند غیرعامل یک سازمان حیاتی است ، اظهارداشت: از هر سه نفر یک نفر به خون و فرآورده‌های آن در طی عمر خود نیاز پیدا می‌کند.

جمالی افزود: میزان اهدای خون  در کشور ما نسبت به منطقه آمار خوبی است اما در مقایسه با کشورهای پیشرفته مقداری عقب هستیم در چند سال گذشته شاخص اهدای خون ۲۵ نفر  به ازای هر هزار نفر جمعیت بود ولی در حال حاضر این شاخص به ۲۳ تا ۲۴ نفر کاهش یافته است .

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: اشکالی که در بخش اهداکنندگان خون داریم این است که نیمی از جمعیت ما در کشور را بانوان تشکیل می‌دهند و این گروه در اجرا استقبال کمی دارند و فقط حدود ۵ درصد از  اهدا توسط بانوان صورت می گیرد در صورتی که در برخی از کشورها میزان اهدای بانوان حدود ۵۰ درصد است و شاید دلیل آن هم این است که این امکانات و زیرساخت در بسیاری از نقاط کشور را نتوانسته‌ایم فراهم کنیم.

وی افزود: با حمایتی که از اهداکنندگان و همینطور بالا بردن امکانات های کل کشور خواهیم داشت می توانیم آمار اهداکنندگان را بالا ببریم در حال حاضر هم در برخی از نقاط کشور مانند زابل شاخص اهدای خون ۶۰ نفر در هزار نفر است.

 وی اعلام کرد: به هر حال انتقال خون وابسته به اهداکنندگان خون است که مهمترین رکن این سازمان محسوب می‌شوند بنابراین برای ما تکریم اهدا کنندگان بسیار مهم است.

برچسب های خبر (تگ)

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار