1401/09/18

سـونیـوز

پایگاه خبری تحلیلی

1401/09/18

-

غلظت آلاینده‌های جوی در آذربایجان‌شرقی تا روز جمعه افزایش می‌یابد

کد خبر : 2117
17:05
1400/11/12

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به پایداری جو تا روز جمعه، غلظت و انباشت آلاینده‌های جوی در این استان افزایش می‌یابد.

به گزارش سونیوز، محمد امیدفر با بیان اینکه بررسی نقشه های همدیدی و آخرین تصاویر ماهواره ای نشان دهنده‌ جوی پایدار تا آخر هفته در استان است، افزود: این وضعیت موجب کاهش کیفیت هوا در شهرهای پرجمعیت و صنعتی آذربایجان شرقی به ویژه تبریز می شود.

وی با اشاره به اینکه پایداری هوا در برخی نواحی با غبار محلی و مه رقیق همراه خواهد بود، اظهار داشت: با توجه به کاهش کیفیت هوا، شرایط ناسالمی برای تمام گروه های سنی در شهرهای صنعتی پیش بینی می شود.

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی توصیه کرد تمامی گروه های سنی در روزهای آخر هفته از تردد غیرضروری در سطح شهر به ویژه مناطق آلوده و از فعالیت فیزیکی و ورزشی در فضای باز در شهرهای صنعتی و پرجمعیت استان خودداری کنند.

امیدفر، ادامه داد: از روز جمعه با نفوذ سامانه بارشی، جو استان ناپایدار شده و با بارش باران و برف و بروز مه از میزان آلودگی هوا کاسته می شود.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

در کلان شهر ۱.۸ میلیون نفری تبریز هشت ایستگاه سنجش کیفیت هوا وجود دارد.


برچسب های خبر (تگ)

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار