1401/05/19

سـونیـوز

پایگاه خبری تحلیلی

1401/05/19

-

کارگران ساختمانی چشم انتظار سهمیه بیمه تامین اجتماعی هستند

کد خبر : 1896
14:37
1400/09/23

عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارگران ساختمانی تبریز با این‌که کارگران در چند سال اخیر به دلیل مشکلات اقتصادی و رکود ساخت و ساز در مشقت بوده‌اند و نبود بیمه تامین اجتماعی نیز آینده آن‌ها را نابود می‌کند،گفت: در ۲ سال گذشته هیچ سهمیه‌ بیمه ای به ما تعلق نگرفته است.

به گزارش سونيوز، قاسم زمانی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرتگاران با بیان اینکه سهمیه بیمه کارگران ساختمانی باید به روز شود، خواستار پیگیری سهمیه بیمه کارگران ساختمانی توسط نمایندگان مجلس و مسئولان شد و اظهار کرد:  هم اکنون که فصل کار نیست، بازرسان تامین اجتماعی برای کارگران ساختمانی خیلی سخت‌گیری می کنند و به همین جهت بیمه اکثر اعضا قطع شده است.

وی افزود: بازرسان تامین اجتماعی در بازرسی‌های میدانی وقتی کارگری را در محل کار نمی بینند، بلافاصله بیمه اش را قطع می کنند که این امر منجر به قطع سهمیه بیمه می شود.

وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی یک استان کارگری است و باید سهیمه آن بیشتر هم باشد، گفت: از نظر سهمیه بیمه کارگری در مضیقه هستیم و همیشه چند هزار نفر پشت سهمیه منتظر هستند.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارگران ساختمانی ادامه داد: مسئله بعدی بازنشستگی با ۳۵ سال سابقه کار برای این قشر است؛ در حالی که برای کار سخت کارگری این بسیار مشکل و ناممکن است و طبق قانون کار بازنشستگی ۳۰ سال با حقوق ۳۰ روز است لذا از مسئولان و قانونگذاران استدعا داریم در این مورد بازنگری کرده و این قانون را به ۲۵ سال تقلیل دهند.

زمانی، همچنین با اشاره به پراکندگی استقرار کارگران ساختمانی در جای جای تبریز، گفت: این امر نه تنها زیبنده یک فرد نیست، بلکه از نظر بصری نیز زیبنده تبریز، شهر اولین ها نیست و امیدواریم در شهر اولین ها کرامت انسانی نیز در مورد کارگران ساختمانی رعایت شود.

وی با بیان اینکه هنوز جایگاه خاصی برای انتظار کارگران در این شهر احداث نشده است، گفت: درخواست ما از شهرداری کلانشهر و شهرداران مناطق تبریز این است که در هر میدان جایگاه خاصی برای حضور کارگران ساختمانی ایجاد شود تا به لحاظ کرامت و عزت کارگری نیز شهر اولین ها باشد.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارگران ساختمانی با بیان اینکه قرار بود ۲ ماه قبل از اتمام اعتبار کارت مهارت، از طرف سازمان تامین اجتماعی طی پیامکی به افراد اعلام شود در حالی که این کار عملی نمی شود، خاطرنشان کرد: در شرایط سخت کرونا و بیکاری قطع بیمه کارگران رنج مضاعفی بر آنها وارد می کند.

وی گفت: تامین اجتماعی در نیمه دوم سال به دلیل فصل سرما و تعطیلی اکثر کارگاه ها نباید مداخله کند، اظهار کرد: بازرسان تامین اجتماعی که کارگزار بخش خصوصی و افرادی غیرمتخصص هستند، آشنا به کار نبوده و با گزارش عدم کار و قطع بیمه فشار مضاعفی بر کارگران وارد می کند.

زمانی گفت: خواهشمندیم تامین اجتماعی در ۶ ماه دوم سال حال کارگران ساختمانی را مراعات کند.

زمانی، صدور کارت مهارت برای گارکران ساختمانی را برعهده سازمان فنی حرفه‌ای اعلام کرد و افزود: از سازمان فنی و حرفه ای می‌خواهیم که آموزش‌ها را درست انجام دهد، زیرا که کیفیت آموزش ها بسیار پایین است؛ باید از استادکاران باتجربه در اخذ آزمون ها استفاده شود تا  مهارت آموزان با استانداردهای به روز آموزش ببینند.

وی، پایین بودن دستمزدها و مشکلات معیشتی را مسائل مبتلابه همه کارگران ساختمانی عنوان کرد و افزود: بیکاری معضل اصلی کارگران ساختمانی است به طوری که بسیاری از کارگران کمتر از سه روز در ماه کار می‌کنند.

 

۱۰ هزار نفر در انتظار سهمیه بیمه هستند

عضو دیگر هیات مدیره انجمن صنفی کارگان ساختمانی با بیان اینکه هم اکنون ۱۰ هزار نفر در تبریز در انتظار سهمیه بیمه هستند، گفت: روزانه ۱۵۰ نفر پیگیر سهمیه بیمه شان هستند؛ مسئولان با وسعت نظر در مورد سهمیه بیمه کارگان ساختمانی اقدام کنند.

حسین پور با بیان اینکه کارگران صنعتی طبق قانون کار حقوق می گیرند، افزود: در حالی که کارگران ساختمانی نمی دانند متولی تعیین دستمزد این صنف کدام نهاد و سازمان است و هیچ ارگانی متولی تعیین دستمزد این قشر نیست .

وی با بیان اینکه هنگام بروز اختلاف با کارفرما نیز هیچ ارگانی حامی کارگر ساختمانی نیست، خاطرنشان کرد: از قضات می خواهیم به هنگام دعوی کارشناس خبره ای که مورد تایید انجمن صنفی است، تعیین کنند.

حسین پور خواستار قانونی شدن حق کارشناسی و استفاده از کارشناسان متخصص هر صنف در دعاوی شد و گفت: محاکم قضایی در دعواهای کارگی و کارفرمایی از نظر کارشناسان انجمن صنفی کارگران بهر گیرند.

وی با اشاره به ماده ۲۹ قانون اساسی که به صراحت آمده برخورداری از بازنشستگی و خدمات پزشکی حقی همگانی است، خاطرنشان کرد: وقتی ما برای دریافت پروانه پول می هیم چرا از خدمات پزشکی، رفاهی و اجتماعی محروم هستیم.


برچسب های خبر (تگ)

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار