1402/01/12

سـونیـوز

پایگاه خبری تحلیلی

1402/01/12

-

احتمال نزدیک شدن حیوانات وحشی به مناطق مسکونی وجود دارد

کد خبر : 1861
19:40
1400/09/14

معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به تغییرات جوی و برودت هوا، امکان نزدیک شدن حیوانات وحشی به مناطق مسکونی برای دستیابی به غذا و پناه وجود دارد.

به گزارش سونیوز، داود غنی پور روز یکشنبه در گفت و گویی با اشاره به اینکه نیروهای یگان و کارشناسان محیط طبیعی حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی همزمان با برودت هوا در آماده باش کامل قرار دارند، اظهار کرد: احتمال نزدیک شدن حیات وحش به مناطق مسکونی و روستایی برای یافتن غذا و پناه در روزهای آتی وجود دارد.

وی افزود: براساس آموزه‌های دینی، عقیدتی و فرهنگی هرگونه رفتار خشونت آمیز با حیوانات امری مذموم و ناپسند بوده و در عین حال دخالت در نظم اکوسیستم ها و اجزای تنوع زیستی می تواند مشکلات اکولوژیک و تهدیدات زیستی، جمعیتی و رفتاری وحوش را به دنبال داشته باشد. 

غنی پور با اشاره به ممنوعیت هرگونه آسیب به حیات وحش و جرم انگاری مسئله در مراجع قضایی، از عموم شهروندان تقاضا کرد ضمن خودداری از هرگونه غذارسانی بدون هماهنگی و کسب نظرات کارشناسی و مجوز سازمان حفاظت محیط زیست، از تماس با حیوانات وحش به دلایل آسیب های احتمالی به خود فرد و تنوع زیستی با توجه به مسائل اکولوژیک، رفتارشناسی و بیماری های مشترک از جمله آنفولانزای فوق حاد پرندگان و هاری خودداری کنند.

وی از مردم خواست هرگونه مشاهده جانوران وحشی در جوار و یا داخل مناطق مسکونی و هرنقطه ای غیر از زیستگاه های طبیعی و همچنین تصادفات جاده، تخلفات شکار و صید و موارد مشابه را با شماره تلفن های ۰۴۱۳۳۳۴۳۵۱۳ و ۱۸۱۲ و ۱۵۴۰ و یا به نزدیک ترین اداره یا پاسگاه حفاظت محیط زیست، اطلاع داده و به هیچ عنوان نسبت به مدیریت مسئله اقدام نکنند.

معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با تاکید بر رعایت اصل حفاظت از امنیت زیستی و زیستگاهی حیات وحش گفت: امیدواریم روز به روز با ارتقای سطح دانش عمومی و افزایش مشارکت های مردمی در امر حفاظت و همکاری با کارشناسان و ماموران اجرایی سازمان، شاهد تغییرات اساسی در نگرش عمومی و به تبع آن بهبود وضعیت زیستمندان و زیستگاه های طبیعی استان باشیم.


برچسب های خبر (تگ)

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار