1402/01/12

سـونیـوز

پایگاه خبری تحلیلی

1402/01/12

-

طرح جدید آمریکا برای توافق با ایران

کد خبر : 1773
12:08
1400/08/27

«جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دیدار با مقامات رژیم صهیونیستی بسته پیشنهادی توافق موقت با ایران در مذاکرات هسته‌ای را رونمایی کرده است.

به گزارش سونیوز، گفته شده پیشنهاد «توافق موقت با ایران» با هدف خرید زمان مطرح شده و طرحی موقتی است، چون کاخ سفید همچنان بر احیای کامل برجام تاکید دارد.

براساس این گزارش، سالیوان پیشنهاد «توافق موقت با ایران» را به «ایال هولاتا»، مشاور امنیت داخلی رژیم صهیونیستی ارائه کرده و مقام اسرائیلی این پیشنهاد را در دیدار اخیر خود با مقام آمریکایی بررسی کرده است.

براساس پیشنهاد یاد شده، آمریکا در ازای توقف موقت بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای ایران، بخش‌هایی از دارایی‌های مسدودشده این کشور را آزادسازی و یا برخی مبادلات بشردوستانه را از تحریم معاف خواهد کرد.

با این حال گفته شده که طرف اسرائیلی به همتای آمریکایی خود مخالفتش را با هرگونه توافق موقت با ایران اعلام کرده و گفته است که هر توافق موقتی با ایران به توافقی دائمی تبدیل خواهد شد که باعث می شود تا تهران بتواند زیرساخت‌های هسته‌ای و ذخائر اورانیوم خود را توسعه دهد.

این گزارش در حالی منتشر شده که روز چهارشنبه همچنین معاون دستیار وزیر دفاع آمریکا گفت که واشنگتن آماده بازگشت به توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام است. «دانا استرول» در گفتگو با شبکه خبری الجزیره در عین حال مدعی شد: تهدید هسته‌ای ایران نه تنها محدود به ما بلکه شرکایمان را هم شامل می‌شود.

وی در ادامه ادعاهای خود افزود: با متحدان خود در منطقه پیرامون مقابله با تهدیدات ایران رایزنی خواهیم کرد.

این مقام پنتاگون درباره عراق هم با ادعای اینکه دولت عراق خواستار ادامه حضور نیروهای آمریکایی در این کشور است، گفت: واشنگتن کاملاً به امنیت و حاکمیت عراق پایبند خواهد بود.

وی افزود: مأموریت نیروهای رزمی ما در عراق ۳۱ دسامبر آینده پایان خواهد یافت.

استرول در بخشی دیگر از سخنانش با بیان اینکه واشنگتن برنامه‌ای برای عادی سازی روابط با دولت سوریه ندارد، مدعی شد که حضور آمریکا در سوریه با هدف مقابله با داعش صورت گرفته است.

این مقام آمریکایی بدون اشاره به کارشکنی‌های واشنگتن در لبنان هم مدعی شد که کشورش از مردم لبنان که مستحق دولتی بهتر هستند، حمایت می‌کند.


برچسب های خبر (تگ)

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار