1401/02/29

سـونیـوز

پایگاه خبری تحلیلی

1401/02/29

-

دمای هوا در آذربایجان‌شرقی به طور محسوس کاهش می‌یابد

کد خبر : 1636
11:46
1400/08/01

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه سامانه جدید بارشی از امروز شنبه ‌وارد استان می‌شود، گفت: دمای هوا نیز به طور محسوسی کاهش می‌یابد.

به گزارش سونیوز، محمد امیدفر روز شنبه در گفت‌وگویی در خصوص آخرین وضعیت آب و هوای آذربایجان شرقی اظهار کرد: بررسی آخرین اطلاعات و نقشه‌های هواشناسی، عبور امواج ناپایدار سطوح میانی جو طی امروز و فردا و دو سامانه‌ ناپایدار بارشی را نشان می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: برای امروز اغلب بارش پراکنده باران در برخی نواحی استان پیش‌بینی می‌شود، اما در روزهای یکشنبه و دوشنبه جوی نسبتاً آرام حاکم خواهد بود.

امیدفر افزود: از روز سه‌شنبه تا اوایل پنجشنبه نفوذ سامانه‌ بارشی استان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و موجب ناپایداری، کاهش دما و بارش باران و برف در ارتفاعات و مناطق سردسیر استان خواهد شد.

وی با بیان اینکه برای روز پنجشنبه جوی نسبتا آرام پیش‌بینی می‌شود، گفت: اما از روز جمعه تا اوایل هفته‌ آینده، سامانه‌ بارشی دیگری وارد استان شده و سبب بارش باران و برف می‌شود.

امیدفر خاطرنشان کرد: سامانه‌های بارشی اغلب نیمه شمالی و شرقی استان و بویژه شهرستان ورزقان را تحت تاثیر قرار می‌دهند و از روز سه‌شنبه کاهش پنج الی ۱۰ درجه‌ای دما نیز پیش‌بینی می‌شود که البته میزان آن در نیمه شمالی استان بیشتر از ۱۰ درجه خواهد بود.

وی در مورد حداکثر و حداقل دمای تبریز گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته، حداکثر و حداقل دمای تبریز به ترتیب ۱۹ و هفت درجه‌ سانتیگراد بود و دمای فعلی نیز ۱۴ درجه است که نسبت به دیروز یک درجه افزایش یافته است.

رییس گروه پیش‌بینی اداره‌ کل هواشناسی آذربایجان شرقی در رابطه با سردترین و گرم‌ترین شهر استان اظهار کرد: گرم‌ترین و سردترین شهرهای استان به ترتیب جلفا با ۲۲ درجه بالای صفر و ورزقان با چهار درجه زیر صفر گزارش شده‌ است.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.


برچسب های خبر (تگ)

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار