1402/03/15

سـونیـوز

پایگاه خبری تحلیلی

1402/03/15

-

دهمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت در تبریز برگزار شد

کد خبر : 1630
13:58
1400/07/30

سونیوز: دهمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت با رمز مقدس «یامحمد رسول‌الله(ص)» در پایگاه هوایی شهید فکوری تبریز برگزار گردید.

به گزارش سونیوز، فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، روز پنجشنبه در حاشیه برگزاری این رزمایش به خبرنگاران اظهار داشت: این رزمایش اولین رزمایش نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران است که در سطح کشور اجرا می‌شود.

امیر سرتیپ حمید واحدی با بیان اینکه از ویژگی‌های این رزمایش استفاده از همه پایگاه‌های سطح کشور و کنترل فرماندهی متمرکز و اجرای غیرمتمرکز در آن است، افزود: در این رزمایش از خلبانان و کارکنان جوان فنی و تجهیزات بومی‌سازی استفاده شده است.

وی ارسال همزمان تصاویر به پست فرماندهی را از دستاوردهای این رزمایش اعلام کرد و اظهار داشت: پهپادهای رزمی کمان-۱۲، کرار، کیان و آرش مجهز به انواع سرجنگی و با حمل انواع بمب‌های بهینه‌سازی شده و نقطه‌زن با استفاده از اصل غافلگیری اهداف حیاطی دشمن اعم از یگان‌های سطحی و رادارهای زمینی را مورد هدف قرار داده و با موفقیت منهدم کردند.

فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: در اجرای این مرحله از رزمایش هواپیماهای باسرنشین نیروی هوایی ارتش با سامانه‌های اخلالگر و با استفاده از نوین‌ترین تکنیک‌های جنگ الکترونیک با از کار انداختن سامانه‌های پدافندی نیروهای دشمن، مسیر امن را برای اجرای عملیات پهپادی فراهم کردند.

امیر سرتیپ «واحدی» با اشاره به استفاده از پهباد کمان-۱۲ نیروی هوایی ارتش در این مرحله از رزمایش، ادامه داد: این پهباد با استفاده از بمب‌های هوشمند، نقطه‌زن و ارتقا یافته قائم با موفقیت اهداف مورد نظر را مورد اصابت قرار داد و پهبادهای کرار نیز که به بمب‌های ۵۰۰ پوندی و راکت مجهز شده‌ است، توانستند به اهداف تعیین شده به دقت شلیک کنند.

وی یادآوری کرد: استفاده از پهبادهای انتحاری نقطه‌زن کیان و آرش برای اجرای حملات دقیق علیه مواضع دشمن در فواصل دور از دیگر عملیات‌های اجرا شده در این مرحله از رزمایش بود.

فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: در بخش دیگری از این رزمایش عملیات مراقبت و شناسایی جنگ الکترونیک و آزمایش انواع سامانه‌های پیشرفته ارتباطی نیروی هوایی ارتش با استفاده از بسترهای امن شبکه‌های بی‌سیم و باسیم، انواع سامانه‌های تسهیلات پروازی و انواع سامانه‌های تاکتیکی ماموریت‌های ابلاغی در جنگ الکترونیک با موفقیت اجرا شد.

امیر سرتیپ «واحدی» با بیان اینکه نهاجا در کنار سایر نیروهای مسلح تحت فرماندهی فرمانده معظم کل قوا، وظیفه تامین امنیت پهنه هوایی کشور را بر عهده دارد، افزود: این رزمایش حاوی پیام امنیت، ثبات، دوستی و صلح پایدار برای کشورهای منطقه، اطمینان خاطر برای هموطنان و آمادگی برای دفاع و پاسخ کوبنده در صورت اشتباه و خطای محاسباتی برای دشمنان است.

وی بر ضرورت طراحی رزمایش‌ها مبتنی بر صحنه واقعی نبرد تاکید کرد و اظهار داشت: این رزمایش بر اساس صحنه واقعی جنگ انجام و ارزیابان و ناظران ستادکل نیروهای مسلح، قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء(ص) و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران در همه مراحل انجام این رزمایش حضور داشته و به ارزیابی اقدامات، دستاوردها و نتایج آن خواهند پرداخت.

 در مرحله اصلی و فاز عملیاتی دهمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت، اهداف حیاتی دشمن فرضی با استفاده از بمب بومی و دورایستای یاسین ۹۰ منهدم و همچنین شکاری رهگیرهای نهاجا نیز در ارتفاع پست به تمرین رزم هوایی پرداختند و عملیات رزم پهپادی توسط پهپادهای نیروی هوایی ارتش با موفقیت اجرا شد.

مراحل اصلی و فاز عملیاتی این رزمایش با شرکت بخشی از توان پروازی برای اولین‌بار به‌صورت غیر متمرکز از تمامی پایگاه‌های نهاجا با محوریت پایگاه هوایی شهید بابایی اصفهان، شهید فکوری تبریز، وحدتی دزفول، شهید عبدالکریمی بندرعباس و شهید یاسینی بوشهر برگزار شد.


برچسب های خبر (تگ)

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار