1402/03/15

سـونیـوز

پایگاه خبری تحلیلی

1402/03/15

-

رییس جمهوری بر احیاء دریاچه ارومیه تاکید کرد

کد خبر : 1629
13:51
1400/07/30

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان‌شرقی گفت: فعال سازی ستاد احیا دریاچه ارومیه، توسعه ارتباطات با کشورهای همسایه، تامین نیاز آبی استان و تسریع در بهره برداری از طرح های نیمه تمام از جمله محورهای مهم تاکیدات رییس جمهوری برای در دیدار اخیر نمایندگان استان و استاندار جدید با وی بود.

به گزارش سونیوز، محمد حسین فرهنگی روز جمعه در خصوص دیدار اعضای این مجمع و استاندار جدید آذربایجان شرقی با رئیس جمهوری اظهار کرد: اعضای مجمع در این دیدار موضوعات مختلفی را مطرح کردند که از مهم ترین آنها فعال شدن بنیاد شهریار در زمینه زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی است که از سال ها قبل در استان وجود دارد و لازم است اهتمام بیشتری از طرف دولت انجام شود.

وی افزود: بر این اساس مقرر شد فعالیت های این بنیاد و اقداماتی که قبلاً در آن انجام شده، تقویت شود.

وی ادامه داد: مشکل پروژه های ناتمام یا در شرف اتمام آذربایجان شرقی از قبیل انتقال آب رودخانه ارس به تبریز و رفع تنش آبی این کلانشهر و رفع نیازهای آبی در سطح استان نیز در این دیدار مطرح شد.

فرهنگی ادامه داد: در دیدار با رئیس جمهوری مشکلات چند سد و اتمام آنها، تکمیل پایاب های سد برخی از شهرستان ها جهت رفع تنش آبی مثل سد حاجیلر، سد کلقان، قلعه چایی، سد شهید مدنی، سد گرمی چای و مشکل آب شرب برخی از شهرها از نظر بهداشتی مورد تاکید  قرار گرفت تا به سرعت برای اتمام آنها اقدام شود؛ همچنین خرید تضمینی محصولات کشاورزی نیز از جمله مسائل جدی مطرح شده بود.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص دریاچه ارومیه و تکمیل پروژه انتقال آب از رودخانه زاب بحث‌هایی شد و تکمیل پروژه زاب و چند تصفیه خانه که آب آن ها باید به سمت دریاچه ارومیه هدایت شود مورد تاکید قرار گرفت که البته این پروژه ها نزدیک به اتمام است.
وی ادامه داد: رئیس جمهوری همچنین در خصوص آبرسانی به دریاچه ارومیه و فعال شدن ستاد احیا به شکل جدید تاکید کرد.
نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی همچنین در مورد دیگر موضوعات مورد بحث در نشست با رئیس جمهوری گفت: پروژه مهم جاده ای تبریز- بازرگان، مطالب مربوط به مسیر ریلی میانه به تبریز که رو به اتمام است و بهسازی مسیر ریلی به سمت ترکیه هم مورد تاکید قرار گرفت.

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:  در این دیدار همچنین تامین نیاز برق و مسائل مربوط به نیروگاه ها به خصوص بازتوانی نیروگاه تبریز، بهره برداری از نیروگاه هریس برای رفع نیازهای برقی استان و همین طور مسائل مربوط به رفع نیاز برق صنایع، مورد بررسی و بحث قرار گرفت.

وی یادآور شد: در خصوص مسائل مربوط به معادن، اعضای مجمع و استاندار تاکید داشتند که به صورت ویژه پیگیری شود.

وی اضافه کرد: اشتغال جوانان، به خصوص در برخی از شهرستان ها که مشکل اساسی است،  مسایل اجتماعی و رتبه بندی معلمان، مشکلات جاده‌ای و تسریع در تکمیل طرح های نیمه تمام  شهرستان ها نیز از مسائل مطروحه در این دیدار بود.

فرهنگی گفت: استاندار آذربایجان شرقی هم با ذکر آمار و ارقام در خصوص طرح های نیمه تمام مسائل را مطرح کردند و مشخص شد ۱۹۷۵ پروژه نیمه تمام در آذربایجان شرقی وجود دارد که ۷۰ درصد آنها بیش از ۸۰ درصد پیشرفت دارند.

فرهنگی همچنین اظهار کرد: در این دیدار تاکید شد برای طرح تصفیه خانه تبریز که به لحاظ تامین بهداشت کلانشهر تبریز و هدایت آب به سمت دریاچه ارومیه دارای اهمیت فراوانی است ۵۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شود.

وی اضافه کرد: تکمیل طرح‌های نیمه تمام، تامین آب شرب بهداشتی، آب کشاورزی، آب صنعتی و تاکید بر آبرسانی به دریاچه ارومیه، فعال شدن ستاد احیا، برقراری ارتباطات بین المللی مناسب با کشورهای همسایه از طریق گروه‌های دوستی پارلمانی و استانداری ها، توجه به مسائل مرزی، توجه به مسائل کشاورزی و امنیت غذایی و تولیدات کشاورزی از جمله دیگر تاکیدات رئیس جمهور در نشست مشترک با مجمع نمایندگان آذربایجان‌شرقی و استاندار جدید بود.

رییس مجمع نمایندگان مجلس در آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: رئیس جمهوری معتقد بودند که باید نسبت به مسائل مرزی و ارتباط با همسایگان به سمت تنش زدایی حرکت کنیم.


برچسب های خبر (تگ)

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار