1401/05/17

سـونیـوز

پایگاه خبری تحلیلی

1401/05/17

-

روز جهانی تنبل

کد خبر : 1615
18:00
1400/07/28

روز جهانی تنبل یکی از عجیب ترین مناسب ها در تقویم جهانی است که برخی از مردم جهان مثل کلمبیایی ها این روز را جشن می گیرند.

روز جهانی تنبل ها و اسلات ، کندترین پستاندار روی کره ی زمین
در تقویم جهانی، مناسبت های عجیب و غریب زیادی وجود دارد که یکی از این مناسبت ها روز جهانی تنبل هاست. 20 اکتبر "روزجهانی تنبل ها" یا اسلات است. این روز جهانی برای اولین بار در سال 1985 میلادی تصویب شد و برخی از مردم جهان مانند کلمبیایی ها " روز جهانی تنبل ها " را جشن می گیرند و بعد از یک سال فعالیت، این روز را به استراحت پرداخته و زمان شان را به شکلی که می خواهند سپری می کنند. این جشن در شهر "Itagui " کلمبیا طرفداران زیادی دارد و با حضور بیش از 200 هزار نفر برگزار می شود.


تنبل ( اسلات ) کُندترین پستاندار زمین
تنبل ها شش گونه پستاندار هستند که در دو خانوادهٔ زیستی Megalonychidae (تنبل های دوانگشتی) و Bradypodidae (تنبل های سه انگشتی) طبقه بندی می شوند و همه آن ها بومی مناطق جنگلی آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی هستند.

تنبل ها یکی از کندترین موجودات سیاره زمین هستند که خزه روی آن ها رشد می کند. این جانور میزبان انواعی از خزه است که به استتار آن کمک می کند.


نکات جالب درباره اسلات ، تنبل ترین جانور کره زمین

دلیل نامگذاری این جانور این است که او با آهستگی و کندی بسیار زیاد حرکت می کند و سرعت آن ها دو متر در دقیقه است و  این حرکت آهسته تنبل ها برای کاهش مصرف انرژی است.

تنبل ها در راسته کرک دارسانان هستند و نزدیکترین خویشاوندانشان مورچه خوار و آرمادیلو می باشند. گونه های تنبل تمام عمر خود را روی درخت می گذارند و برای عمل دفع به پایین درخت می آید. در گذشته تنبل های غول پیکر زندگی زمینی داشتند و برخی در دریا زندگی می کردند که منقرض شده اند. تنبل ها حدود 20 ساعت در شبانه روز می خوابند و 80 درصد از وقتشان را در خواب به سر می برند. تنبل ها هنگام استراحت و خواب آرام تر نفس می کشند، ضربان قلب کند و سرعت هضم پایین دارند. و  فقط یک بار در هفته غذا می خورند.

زمانی که دشمن به آن ها حمله می کند قادر هستند با سرعت غافلگیرکننده ای فرار کنند. تنبل های ماده، یک بچه به دنیا می آورند، برای به دنیا آوردن بچه هایشان لانه ای نمی سازند و از شاخه آویزان می مانند و فرزند آنها پس از به دنیا آمدن با پنجه های قوی به موهای مادرش می چسبد و 9 ماه دیگر را هم روی بدن مادرش می گذراند. نابودی درختان جنگلی، زیستگاه های این حیوانات شگفت انگیز در حال از بین رفتن هستند ودر معرض انقراض قرار گرفته اند.

تنبلی چیست؟
همه آدم ها گاهی تنبل می شوند و دوست ندارند کاری انجام دهند اما اگر شما همیشه به دنبال بهانه ای برای از زیرکار در رفتن و انجام ندادن مسئولیت خود هستید، شما فردی تنبل هستید. تنبلی یک اختلال رفتاری است که یکی از بزرگ ترین موانع ترقی به حساب می آید و عدم فعالیت بدنی، به مفهوم تنبلی است و آدم های تنبل، همیشه دچار حس مداوم خستگی هستند.کلمبیایی ها روز تنبل را جشن می گیرند
کلمبیایی ها سالانه روز جهانی تنبل ها را با پوشیدن لباس خواب جشن می گیرند . این جشن دارای جنبه های تفریحی و منطقی مختلفی است، در این روز کارگران که در طول سال استراحت کافی ندارند ، به استراحت و تفریح می پردازند. طرفداران این روز مدعی هستند کمتر از دیگران دچار استرس می شوند و میزان خودکشی و حتی تمایل به آن در آنها پایین تر است.

 

برچسب های خبر (تگ)

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار