1402/03/15

سـونیـوز

پایگاه خبری تحلیلی

1402/03/15

-
اخبار  
نمایش 1 تا 15 از 43
دو سال آینده!  

سونیوز: دو سال آینده که پایان دوره چهارساله اول بایدن است، صورت مسأله انواع و اقسام مشکلات و بحران‌ها چه در سطوح منطقه‌ای یا بین‌المللی همچنان در مدیریت کاخ سفید، لاجرم در مسکو و پکن نیز دو سال سخت و بسیار پیچیده و البته خطرناکی را رقم می‌زند.

30 آبان
1401/08/30
11:11
یادداشت
برنامه نویسی و زندگی دیجیتالی  

سونیوز :برنامه نویسی به عنوان یکی از محبوب ترین و البته پر درآمدترین مشاغل در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهان شناخته می‌شود.از این رو دکتر فرید حیدری، مدرس دانشگاه و فعال فرهنگی و رسانه ای در یادداشتی با عنوان برنامه نویسی و زندگی دیجیتالی به ابعاد مختلف برنامه نویسی، اقتصاد صنعت آی تی، نقش برنامه نویسی در زندگی انسان و آینده این شغل پردرآمد پرداخته است.

22 شهریور
1401/06/22
20:45
یادداشت
پشت پرده نقره ای  

سونیوز: هنر سینما که در سال های دور از آن به عنوان صنعت سینما نیز یاد می گردید، تاریخ پرفراز و نشیبی را طی کرده است و امروزه با ظهور رسانه های نوین جایگاه سینما تضعیف شده و کارکرد و کاربری آن نیز تغییر پیدا کرده است. از این رو دکتر مهدی حیدری، دانش آموخته سینما و رسانه و رئیس انجمن سینماگران آذربایجان شرقی به چالش های هنر هفتم در عصر ارتباطات پرداخت کرده است.

21 شهریور
1401/06/21
16:40
گفتگو
«فرهنگ شهروندی» اصل فراموش‌ شده در حکمرانی شهری  

فرهنگ‭ ‬شهروندی‭ ‬به‌مثابه‭ ‬نوعی‭ ‬فرایند‭ ‬از‭ ‬قرن‭ ‬19‭ ‬همگام‭ ‬با‭ ‬جوامع‭ ‬مدنی‭ ‬و‭ ‬دولت‌های‭ ‬ملی‭ ‬شکل‭ ‬گرفته‭ ‬است‭. ‬این‭ ‬پدیده‭ ‬با‭ ‬جدی‭ ‬شدن‭ ‬مسئله‭ ‬جهانی‌شدن‭ ‬در‭ ‬دهه‌های‭ ‬اخیر‭ ‬از‭ ‬مهم‌ترین‭ ‬مسائل‭ ‬اجتماعی‭ ‬معاصر‭ ‬است‭. ‬در همین راستا گفتگوی پیمان عین القضاتی با روزنامه آفتاب یزد قابل نامل می باشد

10 شهریور
1401/06/10
22:46
یادداشتی از دکتر فرید حیدری:
فلج اطفال با تهران توکیو  

سونیوز: موزیک ویدیو "تهران- توکیو" خواننده جنجالی پس از گذشت چندین ماه همچنان به صورت فراگیر بین کودکان و نوجوانان منشتر می شود و هنوز هم مورد اعتراض بخش عمده ای از جامعه قرار گرفته است. دکتر فرید حیدری، فعال فرهنگی و رسانه ای، در این یاداشت به ابعاد پنهان و تاریک این محصول رسانه ای پرداخته است.

04 شهریور
1401/06/04
22:11
یادداشت
خارج از کادر ...!  

سونیوز: عکس ثبت یک لحظه در بعد زمان است. عکاسی هنر است و عکاس نیز یک هنرمند. هنری که می تواند با چند لحظه تماشای یک تصویر قلب و ذهن تماشگر را تسخیر کرده و یا منقلب کند. همه اتفاقات و بی نظمی هادر یک قاب و چارچوب منظمی به نام عکس قرار می گیرد و خارج از کادر ایستایی زمان هرگز قابل لمس تخواهد بود. از این رو دکتر فرید حیدری، فعال فرهنکی و رسانه ای در یادداشتی با عنوان "خارج از کادر" به جایگاه عکس و عکاسی در عصر ارتباطات می پردازد.

30 مرداد
1401/05/30
21:00
یادداشت
خبرنگار و مرز خبرنگاری  

سونیوز: با ظهور رسانه های نوین، خبرنگاری در شکل و فرم جدیدی تعریف می شود و شکل سنتی آن به دلیل انقلاب فراگیر در فناوری های رسانه ای منسوخ شده است. از این رو دکتر فرید حیدری، فعال فرهنگی و رسانه ای در یادداشتی به چالش های شغل پر دردسر و سخت خبرنگاری پرداحته است.

17 مرداد
1401/05/17
15:58
فیلمی به نام جشنواره فیلم تبریز  

سونیوز : پانزدهمین دور از جشنواره فیلم تبریز به اتمام رسید اما پس لرزه های آن تا مدت ها ادامه خواهد داشت. چرا که این جشنواره بعد از یک تعطیلی چند ساله با افت کیفیت قابل توجهی نسبت به جشنواره های قبلی برگزار گردید. در این یادداشت، فرید حیدری، فعال فرهنگی و رسانه ای ابعاد محتلف این جشنواره را تحلیل کرده است.

02 مرداد
1401/05/02
22:12
هویت قلم یا قلم هویت !؟  

۱۴ تیرماه به پیشنهاد انجمن قلم ایران توسط شورای فرهنگ عمومی به عنوان "روز قلم شده است. بر همین اساس دکتر فرید حیدری، فعال فرهنگی و رسانه ای در یادداشتی با عنوان هویت قلم یا قلم هویت به اهمیت آن پرداخته است.

16 تیر
1401/04/16
19:20
یادداشت
چند سوال از آقای رئیس   

سونیوز: پیمان جبلی، رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، طی نشستی با دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف سه مورد چالش برانگیز از جمله بازگشت عادل فردوسی پور به مقابل دوربین، سند تحول صداو سیما و نحوه پوشش خبری مجتمع متروپل آبادان اشاره نمود. با توجه به اظهارات وی، دکتر فرید حیدری به عنوان کارشناس رسانه طی یااداشتی چند سوال اساسی از ریاست رسانه ملی مطرح نموده است.

07 خرداد
1401/03/07
15:46
یادداشت
رِسانه های نارِسا   

سونیوز: در سراسر جهان همواره تمامی رسانه های دولتی و خصوصی ادعای استقلال و آزادی کرده و عنوان می کنند که رسالت برقراری جریان آزاد اطلاعات را بر عهده دارند. این ادعا در حالی مطرح می شود که آزادی رسانه ها با توجه به مفهوم آن اَمری نِسبی بوده و نسبت به زمان و مکان متغیر می باشد. از این رو دکتر فرید حیدری، مدرس دانشگاه و مدیر مسئول آژانس خبری سونیوز در این یادداشت با یک نگاه ویژه رسانه ای به اَبعاد آزادی رسانه ها و تحلیل این ادعای ویترینی و عوامفریبانه پرداخت نموده است.

22 اردیبهشت
1401/02/22
14:00
یادداشت
صدا و سیما و بحران مخاطب  

سونیوز: همانند سال های قبل بخشی از جامعه لحطات تحویل سال را با صدا و سیما، بخشی با شبکه های ماهواره ای و عده ای نیر با شبکه های اجتماعی سپری کردند. با توجه به نظرسنجی های انجام گرفته در باره مخاطبان این رسانه ها، رو دکتر فرید حیدری ، مدیر مسئول رسانه سونیوز و فعال فرهنگی و رسانه ای در این یادداشت به عوامل رکود سازمان صدا و سیما پرداخته است.

23 فروردین
1401/01/23
18:21
پادکَست، صدای بی رسانه ها  

سونیوز: پادکست ها یکی از ابزارها و بسترهای مهم رسانه ای تولید محتوا در عصر ارتباطات می باشد. ابزاری که حتی در رونق کسب و کارهای کلاسیک و استارتاپ ها نقش مهمی ایفا می کند. از این رو دکتر فرید حیدری، فعال فرهنگی و رسانه ای به جایگاه پادکست در زندگی امروزی ما پرداخته است.

27 آبان
1400/08/27
22:10
دوشنبه سیاه و ریسِت بزرگ  

سونیوز: شواهد نشان می دهد که قطعی شبکه های اجتماعی به صورت هم زمان در عصر روز دوشنبه دوازدهم مهرماه 1400 یک رویداد ساده و صرفا ناشی از مشکلات فنی نبوده است. بلکه پیش درآمدی غیر منتظره برای ورود به پروژه وحشتاک ریست بزرگ می باشد. از این رو دکتر فرید حیدری، فعال فرهنگی و رسانه ا ی در یادداشتی به نام دوشنبه سیاه و ریست بزرگ علاوه بر تحلیل قطع ارتباطات گسترده در 4 اکتبر به زوایای پیدا و پنهان این پروژه هولناک پرداخته است.

22 آبان
1400/08/22
10:50
یادداشتی از دکتر مهدی حیدری:
کتابفروشی خیابانی، توسعه اقتصاد فرهنگ یا آسیب اجتماعی؟  

سونیوز: کتابفروشی خیابانی پدیده نسبتا جدیدی می باشد که مدتی است در تبریز نیز ظهور کرده و علاوه بر تنزل شأن و جایگاه کتاب و کتابخوانی، صحنه هایی نامناسب و گاه زننده را از این سبک کتابفروشی توسط دختران جوان در معرض دید عموم قرار می دهد. از این رو دکتر مهدی حیدری، فعال فرهنگی و رسانه ای در این یادداشت با عنوان " کتابفروشی خیابانی، توسعه اقتصاد فرهنگ یا آسیب اجتماعی " این پدیده را می کاود.

17 آبان
1400/08/17
23:11
پژوهشیار